Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních operátorů v Evropě

Prvopočátky mobilní komunikace byly ve srovnání s tou dnešní, doslova primitivní. Někteří z vás možná ještě pamatují dobu prvních obřích telefonů s výsuvnou anténou, s monochromatickým displejem, přitom mít něco takového k dispozici považoval celý svět za něco výjimečného.
Od té doby se však mnohé změnilo a technologický pokrok poskočil kupředu mílovými kroky. Stejně tak s pokrokem však začaly ubíhat po exponenciální křivce i ceny služeb. Již dlouho bylo předmětem spekulací, že Česká republika má jedny z nejvýše nasazených tarifů napříč mobilními operátory, až se konečně Evropská komise písemně shodla na tom, že tomu tak skutečně je.
čas na mobilu
Mobilní datové služby jsou v naší zemi ve srovnání s jinými v Evropské unii mnohonásobně dražší. Zatímco např. balíček od Vodafonu s 500 Mb dat, 100 minutami volání a 140 SMS zprávami vychází v unii v průměru zhruba 17 Euro, u nás je v přepočtu za téměř 38 Euro. Tedy více než stoprocentní rozdíl. Evropská komise se zabývala tzv. unijní paritou, což je cenový poměr uvedený v měně příslušného státu vůči poskytovaným službám či výrobkům v různých zemích unie, a dospěla k šokujícímu zjištění. V jednotlivých zemích evropského bloku byly zaznamenány až propastné rozdíly a bohužel, pro Česko to nevyznívá zrovna nejlépe.
mapa na mobilu

Stejné služby, rozdílné ceny

Ke státům s nejlevnějšími produkty služeb a výrobků z oblasti mobilních sítí patří Rakousko, Lotyšsko, Polsko, Litva a Itálie. Zatímco u nás je oproti evropskému průměru cena zhruba dvojnásobná, např. v Itálii je naopak ve srovnání s průměrem sotva poloviční. Česká republika je na špici ještě spolu s Řeckem, Maďarskem a Kyprem.
Nedávno prováděný průzkum agenturou Nielsen Admosphere zveřejnil výsledky spokojenosti s cenami mobilních služeb na českém trhu. Za velice nebo spíše nepříznivý stav jej považuje zhruba necelá polovina Čechů, přibližně třetina hodnotí ceny jako optimální, tedy ani příliš vysoké, ani příliš nízké, a pouze 22 procent dotazovaných lidí je považuje za přiměřené. Zajímavé je, že nejvíce pozitivních hlasů přišlo od respondentů ve věkovém rozmezí 15 – 35 let.