Manukový zázrak

O tom, že med je našemu zdraví prospěšný, asi netřeba polemizovat. Znáte ale med, který se jmenuje MANUKA? Podle některých propagátorů tohoto včelího produktu by se mělo jednat málem o zázračný lék. Co je to vlastně manuka.
rostlina manuka
§  Je to keř, který roste na Novém Zélandu a kvete bíle a růžově.
Už původní obyvatelé Nového Zélandu (Maorové) znali výborné vlastnosti této rostliny. Používali ji téměř na všechno.
–         Desinfekce.
–         Podpora hojení zranění.
–         Hojení zánětů.
–         Nachlazení.
–         Zánět močového měchýře.
–         Různé infekce.
A teď tento zázračný med zavítal i do Evropy. Manukový med je proto tak výjimečný, protože díky keři manuka obsahuje látku methylglyoxal (MGO). Tato látka má silné protibakteriální, protizánětlivé a protiplísňové účinky. A nejen to. Dokonce pomůže i s regulací cholesterolu v krvi.
dózy s medem

Med jako lék

Manukový med lze koupit v několika různých druzích. Podle toho, kolik MGO se v dané sklenici nachází.
a)      MGO 100+–  napomáhá při zlepšování imunity a přispívá k navození dobrého a pohodového stavu. Používá se i jako prevence ve chřipkových obdobích.
b)      MGO 250+– pomůže při nepříjemném pálení žáhy a poruchách trávení.
c)      MGO 400+– tento med obsahuje více MGO, a proto je účinný při léčbě vředů žaludku a dvanácterníku. Pokud trpíte syndromem dráždivého tračníku, určitě by stálo za to med manuka vyzkoušet. Pomůže i u hůře se hojících ran, které trápí především diabetiky.
d)      MGO 550+– tento med se doporučuje při potížích s ekzémy, při ateroskleróze, pásovém oparu a při angíně.
Med manuka nemusejí užívat jen lidé, kteří trpí nějakou chorobou. Vhodný je naprosto pro každého. Stejně jako náš český “normální“ med. Jak med užívat? Postačí, když si dáte dvě až tři lžičky ráno, asi tak půl hodiny před jídlem. Med manuka je účinný i při infekcích, které odolávají léčbě antibiotiky. Dokonce má léčivé účinky i v boji proti zlatému stafylokoku.