Pergola z hliníku, ze dřeva, nebo z oceli

Dřevo

Pergola vyrobená z dřevěného masivu je tradičním vyjádřením touhy po venkovním pohodlném posezení krytém stříškou, anebo pouze obrostlém popínavými rostlinami. V současné době se výrobci snaží vyjít zákazníkům vstříc klasikou v podobě smrkových nebo borových trámků, ale setkáváme se i s nabídkou netradičních dřevin tropických. Základní konstrukci tvoří opracované hoblované hranoly, většinou o rozměrech průřezu 60 x 160, nebo 100 x 100 či 120 x 120. Dřevo lze napouštět lazurou bezbarvou, nebo s krycí modulací okrasných dřevin teak, palisandr, pinie, buk, dub atd.
Jejich nevýhodou jsou náklady na údržbu. Dřevo je nutné časem opětovně napustit další lazurou, nebo jej natírat bezbarvým lakem. Kvalitní lazury však mají životnost i deset let. Konstrukce ze dřeva se však nehodí ke každé stavbě, některé domy jsou koncipované tak, že je vhodnější sáhnout po konstrukci ze slitiny hliníku, nebo z oceli .
stany u pergoly.jpg

Hliníkové pergoly

Nosné díly z hliníkových profilů mají jednu podstatnou výhodu. Není třeba je vůbec udržovat. Jejich povrchová úprava je prakticky vždy prováděná na míru podle požadavku zákazníka, většinou jde o eloxovaný povrch v různých barevných odstínech. Výhodou je i menší průřez nosníků, tudíž nevypadá celá konstrukce příliš robustně a neohrabaně. Hliník je lehký kov a výhodou je i malá zátěž podlahy nebo stěny domu, kam se montuje. Odlehčení se projeví především na zastřešení.
pergola v zahradě.jpg

Tradiční ocel

Ocelové pergoly nebývají sice příliš obvyklé, ale v současné době je lze snadno opatřit kvalitním nátěrem s životností přesahující 15 let. Většinou se používá syntetická barva např. s technologií od společnosti Hammerite. Většina profilů z oceli se také nechává žárově pozinkovat.
Výhodou oceli je její pevnost i při relativně malém rozměru průřezu nosníků. Konstrukce je zároveň velice pevná, přitom nevypadá vůbec těžkopádně. Kvalitní nátěr vás prakticky zbaví nutnosti takové pergoly udržovat, pouze v případě mechanického poškození kvůli nebezpečí šíření koroze.