Nebojte se k lékaři

Mezi nejčastější urologická onemocnění u mužů patří akutní nebo chronický zánět prostaty. Tento zdravotní problém je naštěstí léčitelný, i když léčba může být dlouhodobá. Zanedbání onemocnění může vést později k závažným zdravotním komplikacím. Chronický zánět prostaty je velmi nepříjemné onemocnění. Projevuje se bolestí a pálením při močení, tlakem v močovém měchýři a tupou bolestí v podbřišku. Objevit se mohou i bolesti v tříslech nebo při pohlavním styku.

vrbovka malokvětá

U chronického zánětu prostaty nemusí být bolesti příliš silné. Nemocný s lehčím průběhem onemocnění, tak může zdravotní stav zanedbat, protože potíže se mu nezdají tolik závažné, aby lékaře navštívil. U akutního průběhu zánětu prostaty bolest a silné potíže donutí postiženého k okamžité návštěvě lékaře. Chronické záněty jsou nejčastěji bakteriálního původu. Vliv má také nezdravý životní styl i nadměrná konzumace alkoholu. Příčinou může být také nedostatečný pitný režim. Postiženi zánětem prostaty jsou nejčastěji muži nad 50 let.

muž

Nechte si prostatu vyšetřit. Vyšetření prostaty se provádí přes konečník. Lékař většinou provede i sonografické vyšetření a pošle vás na odběry krve a vyšetření moči. Pokud bude zánět bakteriálního původu lékař vám nejspíš předepíše léčbu antibiotiky. U chronického zánětu se antibiotika podávají dlouhodobě. Podávat se mohou také léky, které působí protizánětlivě. Léčba může být u každého pacienta odlišná. Odvíjí se podle příčiny onemocnění. K léčbě je možné využít sílu bylinek a masáž prostaty. Z bylinek můžete vyzkoušet vrbovku malokvětou, která se k těmto účelům užívala již v historii. Vrbovka má celkově pozitivní vliv na funkci prostaty. Je protizánětlivá a blahodárně působí při potížích s močovými cestami. Zanedbání léčby může vést až ke zbytnění prostaty, která se nemocí méně prokrvuje.