Nezbytné tmely. Vše utěsníš, vše opravíš

Abych vás hned ze začátku článku nepřivedl do omylu. Nic není tak jednoduché, jak se zdá. Opravdu pomocí tmelu opravíte skoro vše. Má to však jeden veliký háček. Ne každým tmel je vhodný na všechny lapálie, které se vám při užívání bytu či domu vyskytnou. Silikonovým tmelem sice opravíte netěsnost kolem vany, ale určitě nebude vhodný tam, kde máte použít tmel akrylový. A samozřejmě naopak.
Tmelů máme v dnešní době nepřeberný výběr. Silikonové, akrylové, střešní, na dřevo, rychleschnoucí, stálepružné, s UV odolností či bez ní. A představte si, že každý je vhodný jen na určitý typ materiálů, nebo technologii použití.
spodní desky
Pokud se vám odlomí nějaká tříska z nábytku z masívu, můžete použít speciální tmel na dřevěné materiály. Existují čiré, ale i tónované podle typu dřeva, které mají opravit. Čiré, můžete nechat transparentní, nebo je můžete dotónovat pomocí speciálních barev, abyste dosáhli přesného odstínu. Tmel přikládáme v potřebné vrstvě na očištěný a lehce zdrsněný materiál. Necháme podle návodu výrobce zaschnout. Poté je můžeme brousit a dotvarovat podle potřeby. Pro úplné zamaskování opravy jej následně přetřeme bezbarvým lakem. Tmel je pevný a odolný proti vodě.
Silikonové tmely jsou určeny, jak správně usuzujete, k opravě míst, kde se má zamezit pronikání vlhkosti. Tedy kolem vany, kolem pracovní kuchyňské desky, za vodovodní baterií a podobně. Silikonové tmely se vyznačují stálou pružností. Než zaschnou, je možné je dotvarovat podle potřeby. Pokud opravujete přechod mezi vanou a stěnou, je tam takový žlábek. Ten vytvoříte jednoduchým způsobem třeba pomocí dřívka od obyčejného nanuku. Silikonové tmely se opět vyrábějí jako čiré, případně jsou zabarveny tak aby odpovídaly barvě používaných spárovacích hmot. Při práci je nutná určitá opatrnost. Dokud tmel nezaschne, má tendenci uplívat na čemkoliv co jej dotkne.
wc u umyvadla
Akrylové tmely se vyrábějí pro práci na ostatních materiálech. Můžete je používat při tavebních pracích, opravách venkovní dílů. Tam používejte tmel, který je opatřen UV filtrem. Ten zaručí barvostálost i nevysychání vlivem slunečního záření.
A jedna rada na závěr. Tmel není lepidlo. Nepoužívejte jej proto k lepení jakýchkoliv materiálů. U kterých očekáváte odolnost a stálost spoje.