Zapuštěný bazén nemusí být nedostupný luxus

Uvažujete o zahradním bazénu a prohlížíte si propagační materiály v tištěné formě či na Internetu? Když si zadáte do vyhledávačů klíčový výraz „bazén“, zpravidla vám vychrlí na prvních místech nadzemní nádrže kruhového průřezu o průměru mezi tři a půl a čtyřmi metry. Ano, jsou to ty typické komerční bazénky, které plní základní funkci ponořit se venku na zahradě do vody a přečkat tu lépe období letních veder. Tak trochu to připomíná dětský nafukovací bazének, které se prodávaly již za socialismu.

dívka v bazénu

S bazény je to ovšem podobné, jako s akvaristikou. Začínající akvarista má tak trochu obavy, zda zvládne péči o akvárium, protože prozatím toho o jeho fungování moc neví, a tak se raději uskromní, a jestliže není zrovna pyšný a nadutý, vybere si pro jistotu malé akvárium o objemu do 60 litrů. Zkušení akvaristé však upozorňují na to, že péče o malé akvárium je úplně stejná, ne-li obtížnější, ve srovnání s panoramatickým akváriem 160 litrů, což je optimální velikost pro domácnost.

voda v bazénu

Vraťme se nyní k zahradním bazénům – péče o nadzemní malý bazének je v podstatě shodná s tou, která se týká bazénu zapuštěného o větší velikosti, i když je samozřejmě nutné si přiznat, že větší bazén vyžaduje vyšší vstupní i provozní investici. Jestliže tedy uvažujete z hlediska údržby bazénu podobně, jako začínající akvaristé, můžete od úvahy pořízení nadzemního „provizoria“ upustit a pořídit si bazén, který vám bude skutečně dělat radost.

O výhodách zapuštěných bazénů levně se jistě není nutné sáhodlouze rozepisovat, v první řadě jde o estetický vzhled, který je s nadzemními bazény nesrovnatelný. Nemusíte se ni v bazénu koupat a již na první pohled vás zdáli upoutá jeho tvar, velikost, modrá hladina a samozřejmě okolní prostředí, kam je posazen. Ve větších bazénech lze také plavat a udržovat se lépe v kondici, můžete do bazénu skákat, potápět se v něm a je to také velmi romantické prostředí pro večerní a noční koupele s intimním osvětlením.