Nový člen rodiny. Kočka nebo pes – věčný spor

Přinesete si domů malé štěňátko nebo koťátko. Krásná a milá kulička k zulíbání. Ale pozor, každé zvířátko vyžaduje lásku a čas. Není to hračka, kterou můžete odložit do kouta, když na ni zrovna nemáte náladu. Je to velký závazek na několik let. Kupujete si domů dalšího člena rodiny. Jenže jak se rozhodnout pro kočičku, nebo pejska? Každý by měl vybírat hlavně podle sebe a svého životního stylu.
Pes
I když neexistuje celostátní evidence psů, je toto zvíře momentálně nejrozšířenějším domácím členem v České Republice. Odhaduje se zhruba na 1 – 2 miliony.Štěně nebo koťátko.jpg
Pokud jste aktivní extroverti, kamarádští a navazujete rádi kontakt s jinými, je pejsek ideální volba pro vás. Potřebuje však dostatek času a vyvenčit několikrát za den. Připravte se na pobyt venku i za škaredého počasí.  Pozitivem je, že procházka prospívá zdraví. Měli byste si najít čas i pro výcvik.  Vaše návštěva nebo sousedé nemusí ocenit, když bude vaše čtyřnohé štěstí skákat, štěkat či kousat. Když ho však dobře vychováte, bude neocenitelným a věrným přítelem, který vás bude milovat bez podmínek po mnoho let. Zatím nejstarší pes na světě byl Bluey. Dožil se věku 29 let.
Kočka
Vždy sloužila jako lovec převážně malých hlodavců, ale své velké místo našla i jako tichý a příjemný společník v nejedné domácnosti. Kočka nepotřebuje tolik pozornosti, jako pes. Má raději klid domácího prostředí.
Pokud jste introverti nebo časově příliš vytížení je právě kočka pro vás to pravé.  Sama se o sebe z velké části dokáže postarat. Nepotřebuje výcvik a doma může být ponechána bez obav i delší dobu. Je to nenápadný a klidný společník, pokud si koťátko dobře vychováte. Ale ty chlupy. Jsou všude. Naleznete je i tam, kde byste je opravdu nečekali. Třeba na dně šuplíku s ponožkami. A mít světlý chlup na černých ponožkách nic moc. Jediná větší starost je nepodceňovat denní čištění kočičího záchodu. Nelibá vůně by se vám šířila celým bytem.Mazlivý přítel.jpg
Kočky se statisticky dožívají o pár let více než psy. Jejich rekordmanem byla Creme Puff, která se dožila 38 let. Tento údaj je však neoficiální, protože se nedochoval žádný doklad, potvrzující tuto skutečnost.
Když se o domácího mazlíčka budete dobře starat, odmění se vám a stane se vaším nepostradatelným společníkem. Pokud ještě pořád nejste rozhodnutí, pro koho se rozhodnout, pořiďte si oba. Alespoň si budou dělat společnost, když vy zrovna nebudete mít čas.
A na závěr, věděli jste, že kočičí i psí čumák je individuální, stejně jako lidské otisky prstů?