Obraz zítřka

Každý den se probouzíme do světa, který se liší od světa předchozího dne. Každý den lidé hledají nové způsoby, jak vylepšit a ulehčit naše životy. Kde je ale hranice, kdy už bychom měli přestat, a kam až nás technologie mohou zavést? Lidská představivost nezná hranice, pojďme se tedy podívat na některé sci-fi predikce.
obličej v ruce.jpg

Černé zrcadlo

Černé zrcadlo (v originále Black Mirror) je britský antologní televizní sci-fi seriál vytvořený Charliem Bookerem. Děj příběhu je většinou zasazený do blízké budoucnosti a ukazuje nám určitý obraz světa za předpokladu, že se daná moderní technologie bude vyvíjet určitým směrem. Charlie Booker uvažuje nad tím, že technologie jsou jako droga a drogy mají své vedlejší účinky. Každý díl je originální a nenavazuje na předchozí, nemusíte si tedy lámat hlavu nad pořadím, ve kterém je shlédnete.

Po skončení každé epizody budete sedět ještě několik minut v křesle, protože vaše myšlenky vám ho nedovolí opustit.

Milovníci knih mohou šáhnout po knižní podobě, které vychází ze seriálu.

brána do vesmíru.jpg

Homo Deus – stručné dějiny zítřka

Kniha Homo Deus – stručné dějiny zítřka je kniha od izraelského autora Yuvala Noaha, který je profesorem na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Homo Deus v překladu znamená člověk božský, autor nám v knize představuje různé případy, které mohou nastat v budoucnosti s využitím moderních technologií jako je např. genetické inženýrství, či sbírání internetových dat velkých společností jako je Google. Zároveň pracuje s historií, přírodními vědami a filozofií. Najdeme zde umělý život a lidi, kteří jsou již nepotřební. Myšlenky vyvolané čtením této knihy vás nenechají spát.

 

Ex Machina

Film Ex Machina nám představuje, kam až můžeme dojít s umělou inteligencí. Už teď jsme schopní vytvářet stroje, které mají údajně emoce, jiné je dokáží u lidí rozpoznávat a reagovat na ně. Je tedy film pouhou fikcí, nebo obrazem naší budoucnosti? Tento sci-fi thriller byl napsán anglickým Alexem Garlandem. Příběh nám ukazuje výzkum na opuštěné chatě, kde vítěz ceny má za úkol zkoumat robota, který ho nakonec přesvědčí o svým emocích. A jak to nakonec celé opravdu dopadne, to už musíte zjistit sami.