Co zahrnujeme pod pojmem příslušenství k bazénu

Filtrace – základní příslušenství k bazénu je filtrační okruh napájený čerpadlem. Uvnitř filtrace se nachází obvykle křemičitý písek, kde se zachycují drobné nečistoty. Filtrace je spolu s bazénovou chemií (desinfekcí) nejdůležitějším prvkem pro bezproblémový provoz nádrží určených na koupání.

hotelové bazény

Vysavače – usazeniny ze dna a ze stěn, které se nezachytí ve filtraci, se odstraňují vysavačem, jsou to buď ruční nástavce připojené k filtračnímu okruhu, nebo poloautomatické či plně automatické stroje. Všechny pracují efektivně, rozdíl spočívá v tom, zda si chcete usnadnit práci a svěříte ji samočinným mechanismům, anebo si s čištěním poradíte sami.

Hadice – pro spojení filtrace s dalšími prvky, jako jsou solární sprchy, tepelná čerpadla, solární ohřev vody a vysavače slouží plastové, vroubkované hadice. Pro přívod vody jsou určeny naopak pevnostní (tlakové) hadice.

bazénové zábradlí

Podložky a krycí plachty – nadzemní i zapuštěné nádrže (kromě odlévaných bazénů z betonu), které mají laminátový skelet, se musí pokládat před vrstvou zeminy na geotextilní fólii, co slouží jako ochrana před prorůstáním kořenů, a zároveň chrání povrch dna před nerovnostmi terénu. Do této kategorie patří i krycí fólie, aplikované jako bariéra před dopadem nečistot na vodní hladinu v době, kdy není bazén využíván. Některé z nich se prodávají jako solární, aby zamezovaly úniku tepla z vody v nočních hodinách a v průběhu dne pomáhaly vodu zahřívat působením slunečních paprsků.

Schůdky – schůdky nahrazují různé židle, taburety či štafle, které sice mohou posloužit jako provizorní vstup do bazénu, ale mohou podkluzovat a způsobit zbytečný úraz. Schůdky mají protiskluznou úpravu povrchu a jsou certifikované pro bezpečný provoz.

Lepicí soupravy – lepidla slouží pro drobné opravy protržených krycích fólií, anebo malých dětských bazénků z pogumované textilie či z plastu. Jsou to speciální výrobky pro určité druhy plastických hmot, jejich výhodou je nízká cena, takže není nutné kvůli drobným defektům plachtu či dětský bazének vyhodit.