Jak hubnout díky bílkovinám

Naše tělo je systém, který funguje na glukózu. Glukóza je jeden ze sacharidů, ve všech buňkách našeho těla se pak přeměňuje na energii. Aby byl tento cukr dostupný pro všechny buňky, nachází se určité množství glukózy i krvi, která funguje jako rychlý transportér do různých částí těla. Glukózu přijímáme v různých formách téměř ve všech potravinách, například i v bramborech a rýži. Může se ale stát, že při výrazně omezené dietě, je její příjem nedostatečný. V takovém případě začínají buňky strádat nedostatkem energie a nemůžou normálně fungovat. I tak se ale tělo umí tomuto stavu bránit.

redukční dieta

Pokud má dostatek jiných látek, které pochází třeba z bílkovin a tuků, může si glukózu vyrobit samo. Je to nutné právě proto, že některé buňky jsou schopné vydržet bez glukózy a energii získají z dalších látek, ale některé jako třeba červené krvinky jsou závislé pouze na glukóze. Tako ty buňky, které jsou syntézy schopny, mají tu správnou enzymatickou výbavu, budou glukózu tvořit a uvolňovat ji do krve.

zdravá strava

Důležité ale je, že tady tento proces je také energeticky docela náročný, ale nezbytný, pokud by měla glukóza v těle chybět. Toto je princip bílkovinové diety. Pokud je Vaší stravě zvednuté množství bílkovin, za prvé dochází k výraznějšímu pocitu sytosti, protože bílkoviny se jednoduše tráví pomaleji než sacharidy, ale bude to mít i druhý efekt. Protože bude nedostatek glukózy, bude v těle probíhat energeticky náročnější její syntéza.

Pokud chcete dodržovat bílkovinovou dietu, je důležité umět si vybrat správné proteiny, protože ne všechny bílkoviny naše tělo umí dobře strávit a k tomu jen některé bílkoviny obsahují dostatečné množství esenciálních aminokyselin, které si naše tělo neumí vytvořit a musí je přijímat v potravě, ale bez nich syntéza bílkovin není možná. Při dodržení všech pravidel na sobě redukci váhy můžete pozorovat již během několika týdnů.