Sluneční elektrárny a jejich možnosti


Sluneční elektrárna je technické zařízení, za jehož pomoci se přemění sluneční záření v elektrickou energii. Známe základní dva druhy tohoto zařízení a to v závislosti na tom, jak ji lze získat (přímo nebo nepřímo):

  1. Fotovoltaická elektrárna

Jedná se o to zařízení, které často bývá označováno jako sluneční či solární. Metoda, podle níž dostala jméno, se nazývá fotovoltaika a jedná se o typ přímé přeměny slunečního záření na elektřinu – stejnosměrný proud, který je poté postupně přeměněn na střídavý proud a přiveden k našim spotřebičům.

  1. Solárně-termální

Jedná se o nepřímou přeměnu, která využívá teplo ze slunečních sběračů nebo heliostatů.

  1. Solární věže

Slouží už spíše pro průmyslovou výrobu elektrické energie, kdy zařízení využívá soustředných kruhů stovek i tisíců jednotlivých plochých zrcadel, které jsou nasměrovány tak, aby jejich odraz vedl do přijímače umístěného uprostřed věže. Vzhledově by se toto zařízení dalo připodobnit k satelitu, který je sestaven z několika obdélníkových panelů.

sun-2545670_960_720

Fotovoltaika často bývá označována jako elektrických proudem budoucnosti. Na rozdíl od jiných zdrojů, se totiž jedná o obnovitelnou možnost, která je sice zatím za nepříznivého počasí či v noci, pravda, zatím trochu nestabilní, ale již dnes existují druhy elektráren, které umožňují ukládat vyrobenou energii, kterou zrovna nespotřebujeme, do baterií na později nebo ji akumulovat do ohřevu vody.

photovoltaic-system-2742302_960_720

Pomocí tohoto zařízení si tedy můžete vyrobit vlastní elektrickou energii, čímž ušetříte výdaje za energie. Navíc se jedná o ekologicky šetrnou metodu, jejíž zatím největší nevýhodou je pořizovací cena. I s tímhle ale už lze mnohé vymyslet díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který umožňuje ušetřit až 50 % nákladů za pořízení a instalaci zařízení. I tak je ale třeba počítat s poněkud vyššími částkami této investice pohybujících se v deseti, ba i statisících.